Staff

Staff 2016-10-22T04:47:29+00:00
Print this page

Displaying 1 - 25 of 51

Victor Afari-Sefa

Regional Director

West and Central Africa - Coastal & Humid Regions

Bola Amoke Awotide

Postdoctoral Scientist, Agricultural Economics

West and Central Africa - Dry Regions

Derek Barchenger

Postdoctoral Scientist, Breeding

Headquarters

Fenton Beed

Regional Director

East and Southeast Asia/Oceania

Stuart Brown

Project Manager – Home Garden Scaling, Cambodia

East and Southeast Asia/Oceania

Yin-fu Chang

Deputy Director General - Adminstration & Services

Headquarters

Wuu-Yang (Willie) Chen

Postdoctoral Fellow - Agronomist/Plant Protection Specialist

Headquarters

Narinder Dhillon

Vegetable Breeder, Cucurbits; Manager, Research & Training Station, Kamphaeng Saen, Thailand

East and Southeast Asia/Oceania

Fekadu Fufa Dinssa

Vegetable Breeder

Eastern and Southern Africa

Omar Diouf

Project Manager – Mali Horticultural Scaling Project

Thomas Dubois

Regional Director

Eastern and Southern Africa

Warwick Easdown

Regional Director

South Asia/Central Asia

Andreas Gramzow

Agribusiness/Marketing Specialist

Eastern and Southern Africa

Peter Hanson

Lead Scientist, Global Plant Breeding

Headquarters

Judith Yenoukoume Firmine Ayina Honfoga

Research Assistant - Agronomist

West and Central Africa - Coastal & Humid Regions

Sylvia Hsu

Manager, Food and Dormitory Services

Headquarters

David W. Johnson

Deputy Director General - Research

Headquarters

Lawrence Kenyon

Lead Specialist – Plant Pathology

Headquarters

Bharath Krishnan

Information Systems Specialist

Headquarters

Sanjeet Kumar

Scientist - Pepper Breeding

Headquarters

Senthil Kumar

Postdoctoral Fellow – Entomology

Headquarters

Nadine Kwazi

Regional Coordinator

Eastern and Southern Africa

Didit Ledesma

Biometrician and Board Secretary

Headquarters

Wubetu Bihon Legesse

Plant Health Scientist

West and Central Africa

Jui-Kai Li

Program Officer, Office of the Deputy Director General - Research

Headquarters